Her gün çok sayıda e-posta alıyorsanız, gelen kutunuz muhtemelen kalabalık ve dağınıktır durmayacak olan mesajların sesini silmek mümkün değildir. Gmail kullanıyorsanız, gelen kutunuzu  temizlemek birkaç arama komutu yazmak kadar kolay. Masaüstünüzde ve Gmail’in mobil uygulamalarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Gelen kutunuza çok fazla e-posta gönderildiğinde, hepsini okumak imkansızdır ve bu postaları silmek birkaç sayfa boyunca tümünü seçip çöp kutusuna göndermeyi gerektirir. Bunun yerine, Gmail arama çubuğuna “label:inbox is:unread” komutunu girerek tüm okunmamış iletilerinizi kolayca silebilirsiniz.Bu komutun, açılmamış tüm e-postaları, promosyonlar ve sosyal güncellemeleri dahil olmak üzere gelen kutunuzdan sileceğini unutmayın. Okunmamış e-postaları yalnızca birincil gelen kutunuzdan silmek için bu etiketi kullanabilirsiniz “inbox is: unread category: primary.

 

Eski e-postaları silme

Yıllar öncesinden gelen eski e-postalara gerçekten ihtiyacınız var mı? Arada bir depolama alanını boşaltmak için işe yaramaz olanları silmek genellikle iyi bir fikirdir. Bir yıldan eski e-postaları silmek için arama çubuğuna “older_than: 1y.” yazın. Ardından, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi tüm e-postaları seçin ve sil düğmesine basın. E-postaları ay ve gün olarak sıralamak için, m(Ay) ve d(Gün)’yi sorguda son ek olarak kullanın “older_than: 2m.” gibi.

 

Tüm okunan e-postaların arşivlenmesi

Eski e-postaları silmek istemeseniz bile, gelen kutunuzu daha düzenli bir hale getirmek için onları göz önünden uzaklaştırabilirsiniz. Arama çubuğuna “label:inbox is:read category:primary” yazın. Silinip yok olmayacaklar ve hala deponuzda yer alacaklar ve arama çubuğundan ulaşılabilecekler.