Facebook gibi uygulamaların hakkımızda mümkün olduğunca fazla şey öğrenmeye çalıştığını biliyoruz, peki neden bunun için ödeme almayalım?

Facebook bugün, anketlere, görevlere ve araştırmalara katılmanız için size ödeme yapan Facebook Viewpoints adlı yeni bir uygulama çıkardı. Şirket, “ürünleri daha iyi hale getirmenin en iyi yolunun doğrudan onları kullanan kişilerden geri dönüş elde etmek” olduğunu biliyor. Bu geri dönüşler, Instagram, WhatsApp ve Facebook’ta kullanılacak.

Uygulamada mevcut olan ilk program, sosyal medyanın refahınızı nasıl etkilediğini araştıran bir anket. Programın hedefi ise, “sosyal medyanın olumsuz etkilerini sınırlandırarak faydaları arttırmayı amaçlayan daha iyi ürünler oluşturmak”.

Facebook ayrıca, hangi bilgileri topladığını, bu bilgilerin nasıl kullanılacağını ve programı tamamlamak için ne kadar puan kazanacağınızı size söylüyor. Örneğin, refah anketi tamamlanmak 15 dakikanızı alacak ve size 1.000 puan kazandıracak, bu da ortalama olarak beş dolara eşit olacak.

Facebook, Facebook Viewpoints’e katıldığınızda, ödeme almak için minimum 1000 puana ulaşmanız gerekecek ve şirket ödemeyi PayPal üzerinden 7 ila 10 gün içinde gönderecek. PayPal Türkiye’de engelli olduğu için uygulamanın ülkemizde nasıl ödeme yapacağı ise merak konusu.

Şirket, Viewpoints bilgilerinizi üçüncü şahıslara satmayacağını veya izniniz olmadan etkinliğinizi halka açık olarak paylaşmayacağını bildiriyor. Uygulamayı, ABD’deki 18 yaş ve üstü herkes App Store ve Google Play mağazalarından indirilebiliyor. Türkiye ve diğer bölgelerde ise 2020 yılı içinde kullanıma sunulması bekleniyor.