AQER platformu içerik üreticileriyle firmaları bir araya getirerek sektördeki sorunların üstesinden geliyor.

Sosyal medya platformlarının gelişmesi, yeni teknolojilerin tanıtımı ve toplumsal verilerin kullanılma yöntemlerinin değişmesiyle “vlog (video bloğu)” kavramı da büyük önem kazandı. Vlog, haberin sosyal şekilde yayılmasının modern versiyonu haline geldi. Hatta bu kavram içerik üretiminin popüler bir yolu olarak kullanılmaya başladı ve son zamanlarda birçok firmaya hitap eden temel pazarlama stratejileri arasına girmeyi başardı.

Büyük platformlar sosyal medya fenomenleri ya da içerik üreticilerinin daha büyük kitlelere ulaşmasını, daha fazla izlenmesini ve beğenilmesini sonuç olarak da daha fazla para kazanmasını sağlıyor. Ancak öncekilerin aksine içeriklere ulaşmak isteyen kullanıcılar bu trendden nadiren yararlanıyor. Özel bir piyasayı hedefleyen firmalar uygun sektöre ulaşmanın zor olduğunu düşünebiliyor ve ilgili içerik üreticileriyle irtibata geçmeyi ya da iyi bir üretici seçmeyi oldukça güç olarak görüyor. Üstelik içerik üreticilerinin güvenilirliği ya da kalitesi hakkında bilgi verecek standart ve tarafsız bir performans göstergesi (KPI) de bulunmuyor. Bu göstergenin eksikliği de firmaların “ihtiyaç duyduğu kişiyi” bulmasını zor hale getiriyor.

Öte yandan Video bloğu sahipleri (Vlogger) için de durum o kadar parlak değil. Vlogger’ların ürettiği içeriklerin sahiplik ve dağıtım hakları şeffaf değil ve içeriklerin yönetimi meselesi bu insanlar için oldukça büyük bir yük. Böylesi bir süreç Vlogger’lar için hem yatırım hem de zaman bakımından zorlu olabiliyor. İçerik üreticilerine yapılacak ödemelerin gecikmesi gibi sorunlar düşünüldüğünde bu iddia daha iyi anlaşılabilir. Ayrıca piyasada aracı olarak hizmet veren birçok firma taraflardan büyük hizmet ücretleri ödemesini talep ediyor. Bu ücretler küçük boyuttaki firmaların sürece dahil olamamasına ve ihtiyaç duyduklarına ulaşamamasına neden oluyor.

AQER ekibi reklamcılık piyasasındaki sorunları gözden geçirdikten sonra içerik herkesin hakkını korumayı amaçlayan, akıllı bir piyasa meydana getirecek bir çözümle karşımıza çıkıyor. AQER çeşitli sosyal medya platformlarından (Youtube, Instagram vs.) veri toplayan ve entegre eden bir platform olarak tanımlanabilir. Platform sayesinde piyasadaki kullanıcılara Vlogger’ları etkili bir şekilde izleme ve filtreleme kabiliyeti sunuluyor. Böylece kullanıcılar ihtiyaçlarına göre en iyi seçeneği bulma olanağı kazanıyor. Platform Vlogger’lar için de büyük avantajlar getiriyor. Platform aracılığıyla müşterileriyle etkileşime geçen içerik üreticileri sözleşmeler aracılığıyla sahip oldukları hakları koruyor. Blockchain teknolojisinin akıllı sözleşmeleri tarafından güvence altına alınan bu sözleşmeler Vlogger’ların ödemelerini de düzenli almasını mümkün hale getirdi. AQER token’lerse tüm bu süreçte kullanılacak para birimi olarak karşımıza çıkıyor.

AQER platformundaki Vlogger’lar altı seviyede sıralandırılacak. Bu sıralama platformda kabul edilen KPI göstergesi kıstas alınarak yapılacak. KPI göstergesi ise markaların sıralamalarını ve bazı önemli fiyatları göz önünde bulunduran bir yapay zeka (AI) algoritmasından faydalanıyor.

Taraflar platform üzerinden etkileşime geçiyor ve arzu ettikleri reklam hizmeti için anlaşmaya varıyor. Daha sonra ilgili koşulları içeren bir akıllı sözleşme kabul ediliyor ve Blockchain’e kaydediliyor. Vlogger’ların işiyse tam burada başlıyor. Platformun KPI göstergesine uygunluk gösteren içerik üreticileri arzu edilen içerik üzerinde çalışabiliyor. Eğer içerikler özel ölçütlere uygun olursa ödeme AQER tarafından otomatik olarak ve güvenli bir şekilde gerçekleşiyor.

Her iki taraf da bu çalışmanın sonucunda memnun kalırsa Vlogger’lar gelecekteki içerik geliştirme işlemlerinden gelir elde edebiliyor. İçerik üretimine son derecede ihtiyaç duyulan şu günlerde bu piyasa oldukça büyük bir reklamcılık potansiyeline sahip. Firmalar bu platform sayesinde hedefledikleri kitlelere doğrudan ve etkili bir biçimde ulaşabilir. AI ve Blockchain gibi  teknolojilerden faydalanarak reklamcılık sektöründeki mevcut birçok sorunu ortadan kaldıran AQER geleneklerin dışına çıkarak kullanıcılarına daha avantajlı teklifler sunuyor. Daha fazla bilgi için projenin web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak