Google Asistan oldukça hızlı olsa da gerçek bir insan kadar değildi. Bu, büyük ölçüde bir sunucuya bağlanıp 100 GB’lık konuşma modeli içinden sizin komutunuza en uygun olanı bulup sonucu size gösterene kadar geçen süreden kaynaklanıyordu.

Peki ya bu konuşma modellerini 500 MB’a kadar küçültüp telefonunuza yükleyebilseniz ne olurdu? Bu artık mümkün ve 10 kata kadar daha hızlı bir deneyim sunacak.

En azından, CEO Sundar Pichai’nin bugün Google konferansında iddia ettiği şey buydu. Google, Asistan’ın temel özelliklerini, telefonunuza sığacak kadar küçük bir pakete indirgemek, Asistan’ın sorgulara neredeyse anında yanıt vermesini sağlayabilir.

Gösterilen sahne içi bir demoda Asistan’ın sözcük atlamadan mesajlara cevap verme, uygulamaları değiştirme, el fenerini açma, bir e-posta oluşturma ve daha fazlasını içeren bir çok sorguyu eksiksiz yerine getirdi. Asistan farklı uygulamalar arasındaki sorguları anlayabildi, hatta uygulamalar arasında bilgi dahi aktarabildi.

Sesli asistanlarla olan en büyük sorunumuz biraz beceriksiz olmalarıydı ancak Google’ın demosu, ses asistanlarının cihazlarımızla fiziksel olarak etkileşime girme ihtiyacını eksiksiz bir şekilde yerine getirebildi ve bu uzun süredir hayal ettiğimiz bir şeydi.

Yeni Asistan vaat edildiği kadar hızlıysa, ses kontrolünü gerçekten bilim kurgu seviyesine çıkarabilir.