fbpx

Google bugün, Stadia ile oyun dünyasına yeni bir boyut kazandıracağını açıkladı. Platform bulut sistemi ile çalışacak.

Açıklamaların büyük çoğunluğu, Stadia’nın oyun geliştiricilere neler sunabileceğine ayrıldı. Chrome tarayıcısını çalıştırabilen her cihazdan oyun oynama imkanı sunacak.

 

Asıl dikkat çeken konu ise, bir oyunda sıkışıp kaldığınızda size yardımcı olmak için tek düğme ile Google Yardımcısı’nı çağırabilmeniz. Düğmeye bastığınızda, oyunu oynadığınız bölüm ile ilgili yardım isteyebilirsiniz. Oyunun dünyasının geleceği için oldukça kullanışlı bir özellik.

 

Bir düşünün: Oyunun belli bir bölümünü nasıl geçeceğinize ya da gizli eşyaları nasıl bulacağınıza dair yardım istediğinizde ne yaparsınız? Telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan YouTube’u açarak oyunun çözüm videolarına ulaşmaya çalışırsınız ama düşündüğünüz zaman yapay zeka çağında bu biraz ilkel kalıyor. Oyununuzu durma noktasına getirerek ihtiyacınız olan çözümü bulmak için bir saatlik bir YouTube videosunu izlemeniz gerekebilir. Stadia’daki oyun içi asistanı bu sorunlara büyük oranda çözüm getirecek gibi görünüyor.

 

Google, Stadia’da birçok şey olacağına söz verdi (4K’ya hazır, düşük gecikme süresi, yükleme süresi yok) ancak tüm bunlar, oyunculara daha önce söz verilmiş olan şeylerin bir çeşitlemesi. Google, Stadia’yı oyunculara satmak için daha fazlasını yapmak zorunda kalacak, bunu da muhtemelen yıl içinde platform hakkında daha fazla açıklama yapıldığında göreceğiz.