Instagram dün yaptığı açıklamada, Topluluk Kurallarını ihlal etmeyen, ancak ‘uygunsuz’ olabileceğini düşündüğü içerikleri kullanıcılara daha az göstereceğini duyurdu . Duyuru, ‘cinsel açıdan müstehcen’, ‘kırıcı’ veya ‘şiddet içerikli’ yayınların keşif ve etiket sayfalarından kaldırılabileceğini söylüyor.

Bu, yayınlanan bazı içeriklerin Instagram’da daha az görüntülenebileceği anlamına gelir. Dolayısıyla gaha geniş kitlelere hitap etmek isteyenler bu konuda tedbirli olmalı. Filtreye takılan içerikler profilinizde görüntülenebilecek ancak Akış’da takipçileriniz için ‘güvenli’ bir gönderi kadar kolay görünmeyebilir.

Instagram, Yardım Merkezi sayfasında ‘uygunsuz içeriğin’ yalnızca hesabı takip edenler tarafından görüntülenebileceğini ifade ediyor.

Instagram’daki bazı yayınlar Topluluk Kurallarımıza aykırı olmasa da, küresel topluluğumuz için uygun olmayabilir ve bu tür yayınların Keşfetme ve etiket sayfalarında önerilmesini sınırlayacağız. Örneğin, gönderen hesabı takip ederseniz, cinsel açıdan müstehcen bir yayın Akış’da görünmeye devam eder, ancak bu tür içerik Keşfet ve etiket sayfalarında daha geniş bir topluluk için görünmeyebilir.

Yeni politika aynı zamanda rahatsız edici içeriklerin yanı sıra yanlış bilgilendirme içeren yayınları da engelleyecek.