Instagram en popüler sosyal ağlardan biri ve Instagram reklamları, kardeş platform olan Facebook reklamlarından çok daha az rahatsız edici. Instagram size reklam göstermek için verilerinizi analiz ediyor, ancak buna rağmen ilgi alanınızla ilgisi olmayan reklamlar görüyor olabilirsiniz.

Instagram ilgi alanlarınızı, takip ettiğiniz hesaplardan, beğendiğiniz fotoğraflardan ve etkileşim kurduğunuz diğer reklamlardan tespit ediyor. Siz de Instagram’ın tespit ettiği ilgi alanlarınızın ne olduğunu öğrenebilir, böylece size ne tür reklamlar gösterileceğini görebilirsiniz. Nasıl mı?

İlgi alanı listenize ulaşmak için cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan olmak üzere iki farklı yol var. Cep telefonunuzdan listeye ulaşmak için Instagram uygulaması üzerinde önce Ayarlar’a, sonra Güvenlik’e gidin, daha sonra Erişim Verileri’ne gidin, ardından en aşağıya kadar kaydırın, Reklam İlgi Alanları başlığının devamında yer alan “Daha Fazlasını Gör”ü seçin. Masaüstünde ise Instagram profil linkinize giriş yaptıktan sonra Ayarlar’a, ardından Gizlilik ve Güvenlik’e gidin. “Hesap Verilerini Görüntüle” yi seçtiğinizde, Reklam İlgi Alanlarını sağ altta bulabilirsiniz.

Listeye girdikten sonra, Instagram’ın ilginizi çekeceğini düşündüğü şeylerin devamını görmek için “Daha Fazla Gör” butonu ile ilerleyebilirsiniz. Fakat bu listenin bir dezavantajı var ve listeyi değiştirmeniz mümkün değil. Reklam listesini değiştirmenin tek yolu alakalı olmadığını düşündüğünüz reklamları gördükçe gizlemektir. Bu ekstra bir iş gibi görünse de şu anda listeyi değiştirmenin tek yolu bu. Bunu yapmak için, reklamın yanındaki üç noktaya dokunun ve “Reklamı Gizle” yi seçin ve sonunda gizlediğiniz reklam türlerini daha az göreceksiniz.